Zbliża się czas, gdy minie rok od wypłaty pierwszych subwencji w ramach Tarczy PFR 1.0. Po tym czasie rozpocznie się proces umorzeń tarczy. Dla firm które otrzymały tarczę finansową i nadal prowadzą działalność minimalna wysokość umorzenia będzie wynosić 25% (jeżeli nadal spełniają warunki programu). Umorzenie może sięgnąć 75% w przypadku utrzymania zatrudnienia lub nawet 100% w sytuacji prowadzenia działalności o określonym kodzie PKD.
Rozliczenie będzie odbywało się przez bankowość elektroniczną, przez którą wysłany został wniosek o subwencję. Warto zatem śledzić informacje otrzymywane od banku gdyż niektóre banki już udostępniły formularze umorzeniowe do wglądu.
Szczegóły dotyczące umorzenia subwencji (oraz wysokości umorzenia) będą zawarte w informacji otrzymanej od banku. Tam również można się dowiedzieć do kiedy należy złożyć wniosek o umorzenie. W udostępnionym wniosku należy zweryfikować prawidłowość danych, które zostały uzupełnione automatycznie na podstawie danych z KAS i ZUS, a które będą rzutować na wysokość umorzenia subwencji. W szczególności ważne jest zweryfikowanie wprowadzonego kodu PKD, gdyż niektóre kody PKD umożliwiają umorzenie nawet 100% wysokości subwencji. Listę kodów uprawniających do umorzenia 100% subwencji można znaleźć w nowym regulaminie PFR.
Informację o wysokości stanu zatrudnienia którą ZUS przekazał do PFR w celu umorzenia subwencji, można uzyskać z ZUS, po złożeniu wniosku w tej sprawie. Wniosek można złożyć papierowo bądź elektronicznie. Szczegóły można znaleźć tutaj.
Warto również prześledzić informacje udostępniane bieżąco na stronie PFR S.A., np. tutaj.
Wniosku o umorzenie nie można bagatelizować – przewidziany został ostateczny termin na jego złożenie. Mija on 10 dnia roboczego od upływu 12 miesięcy liczonych od dnia wypłacenia subwencji.
Pozostała, nieumorzona kwota subwencji będzie spłacana w 24 miesięcznych ratach.
Zapewne każdemu zależy na jak najwyższym stopniu umorzenia subwencji. Zachęcamy zatem do czynnej postawy w tej sprawie. Większość czynności należy dokonać samodzielnie, gdyż wnioski o umorzenie udostępnione są w bankowości elektronicznej wnioskodawcy.