Analiza firm
Jesteś na początku biznesowej drogi i zastanawiasz się jaką formę działalności wybrać? A może prowadzisz już firmę i zacząłeś się zastanawiać, czy nie nadeszła odpowiednia pora na zmianę? Poniżej poznasz podstawowe informacje na temat różnych form prowadzenia firmy w Polsce. Chcesz poznać bardziej szczegółowe informacje? Zapraszamy do kontaktu!
Działalność jednoosobowa
Najbardziej pospolita i prosta forma działalności. Cechuje się tym, że Twój majątek firmowy oraz prywatny nie jest odrębny, co oznacza, że pieniądze na koncie firmowym są Twoją własnością, możesz nimi dowolnie dysponować. Minusem tej formy jest to, że odpowiadasz za swoje (firmowe) zobowiązania całym majątkiem – zarówno firmowym jak i prywatnym. Forma ta jest odpowiednia dla małych firm, które rozpoczynają swoją działalność jak również dla biznesów z małym ryzykiem. Dla większych firm warto rozważyć inną formę, bądź wykupić ubezpieczenie OC działalności. Możliwe opodatkowanie firmy jednoosobowej to karta podatkowa, ryczałt, zasady ogólne i podatek liniowy.
Spółka cywilna
Jeżeli chcesz prowadzić firmę wraz z inną osobą ta forma jest najprostsza. Spółka cywilna formalnie jest traktowana jako umowa między co najmniej dwoma przedsiębiorcami. Spółka nie płaci podatków, płacą je wspólnicy. Oznacza to, że zapłacisz podatki w zależności od tego, jaki procent zysków Ci przysługuje, zgodnie z umową spółki (zazwyczaj po równo). Sposób opodatkowania może być taki sam, jak w przypadku działalności jednoosobowej. Za długi spółki wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem, także tym prywatnym. Spółkę cywilną reprezentuje każdy wspólnik.
Spółka jawna
Podlega wpisowi do Sądu, można ją założyć w ramach procedury S24 (w ciągu 24 godzin). Spółka jawna posiada własny majątek, którym odpowiada za zobowiązania. W przypadku gdy majątek spółki nie wystarczy na pokrycie zobowiązań, Twój kontrahent może dochodzić zapłaty z majątku prywatnego każdego ze wspólników. Podatki opłaca każdy ze wspólników, zgodnie ze swoim udziałem w zysku, wynikającym z umowy spółki. Spółkę domyślnie reprezentuje każdy wspólnik, można jednak zaznaczyć w umowie spółki, aby spółkę reprezentowali tylko wybrani wspólnicy.
Spółka partnerska
Forma pod wieloma względami podobna dla spółki jawnej, ale przeznaczona dla osób wykonujących wolne zawody – jak np. lekarze, adwokaci, notariusze, rzeczoznawcy, tłumacze. Odpowiedzialność wobec osób trzecich jest w pewien sposób ograniczona i ciąży na tym partnerze, który realizował dane zlecenie.
Spółka komandytowa
Wyróżnia się dwa rodzaje wspólników – komplementariusz i komandytariusz. Komplementariusz jest upoważniony do reprezentowania spółki na zewnątrz, prowadzenia jej spraw. Odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania spółki w przypadku gdy spółka nie będzie mogła sama ich uregulować. Komandytariusz jest wspólnikiem który zazwyczaj wnosi wkład do spółki i jej nie reprezentuje. Wkład zwany sumą komandytową stanowi górną granicę odpowiedzialności komandytariusza. W większości pozostałe cechy są wspólne w stosunku do pozostałych spółek – spółkę trzeba zarejestrować w KRS, posiada ona własny majątek. Swego czasu ta forma działalności była chętnie wykorzystywana jako dająca możliwość pojedynczego opodatkowania i jednocześnie ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania. Od 2021r spółka ta opodatkowana jest podatkiem dochodowym, przez co w większości przypadków mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. Od tego momentu jej atrakcyjność znacznie spadła.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Lubiana i często wybierana forma prowadzenia działalności. Pozwala ograniczyć odpowiedzialność za zobowiązania powstałe w trakcie prowadzenia działalności (po spełnieniu pewnych warunków) wyłącznie do majątku spółki. Oznacza to, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki swoim prywatnym majątkiem. Dodatkową korzyścią jest tutaj brak składek ZUS – zarówno dla wspólników jak i członków zarządu (oczywiście pod pewnymi warunkami). Minusem jest podwójne opodatkowanie dochodów – podatkowi podlega dochód spółki, a także wypłata zysku. Trzeba się liczyć także z większymi opłatami za księgowość – spółka musi prowadzić księgi rachunkowe, które są bardziej złożoną formą ewidencji.
Zamów audyt i zmień finanse na lepsze
Naszym Klientom oferujemy także usługę audytu finansowego. Pozwala on na dokładne zbadanie sytuacji majątkowej i poprawę jakości sprawozdawczości finansowej firmy, aby jej funkcjonowanie było sprawne i rzetelne, a ryzyko finansowe ogarniczone do minimum.