Wyrok TSUE: Trzy miesięczne ograniczenie rozliczenia VAT od nabyć wewnątrzwspólnotowych niezgodne z dyrektywą VAT.
Generalna zasada dotycząca rozliczania VAT od transakcji nabyć wewnątrzwspólnotowych i importu usług polega na jednoczesnym rozliczeniu podatku naliczonego oraz należnego. Dzięki temu, podatnik nie odczuwa skutków VAT w tej transakcji, gdyż jest ona dla niego neutralna – kwota podatku po stronie sprzedaży równa się kwocie podatku po stronie zakupów. Oczywiście istnieją wyjątki od tej zasady, ale ich omówienie nie jest przedmiotem tego artykułu.
Od 2017r. do ustawy o podatku od towarów i usług zostały dodane przepisy narzucające obowiązek rozliczenia wyżej wymienionych transakcji w czasie nie dłuższym niż trzy miesiące od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli zatem przeoczono rozliczenie faktury, bądź faktura w ogóle do firmy nie wpłynęła (mimo że obowiązek podatkowy powstał) firma miała trzy miesiące na odpowiednie skorygowanie deklaracji VAT.
Skutkiem powyższych zmian możliwe były sytuacje w których podatnicy musieli zapłacić VAT (często wraz z odsetkami) od wewnątrzwspólnotowego nabycia bądź importu usług (wcześniej także krajowego odwrotnego obciążenia) z uwagi na fakt niezachowania wcześniej wskazanego trzy miesięcznego terminu. Odzyskanie zapłaconego VAT odbywało się poprzez odliczenie podatku w aktualnie składanej deklaracji, ale zapłacone odsetki przepadały.
18 marca 2021r Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok o sygnaturze C-895/19 w sprawie dotyczącej wątpliwości, czy organy podatkowe mogą żądać odsetek za zwłokę, gdy podatnik rozliczy nabycia wewnątrzwspólnotowe po upływie 3 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.
W wydanym wyroku TSUE stwierdził, że polskie przepisy które zakazują rozliczenia podatku naliczonego i podatku należnego w tym samym okresie, w sytuacji gdy upłynie 3 miesięczny okres od powstania obowiązku podatkowego, są sprzeczne z dyrektywą. Generalnie TSUE wskazał, iż zasada przesunięcia rozliczenia podatku naliczonego do bieżącej deklaracji powinna być skorelowana z zachowaniem dobrej wiary podatnika bądź zapobieganiem oszustwom podatkowym. Natomiast polskie regulacje ustawowe ograniczają prawo do rozliczenia wstecz podatku naliczonego tylko z tego względu, iż nie został zachowany 3 miesięczny termin liczony od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Orzeczenie TSUE to dobra wiadomość dla polskich podatników. Powołując się na wyrok TSUE można rozliczać podatek naliczony i należy w stosunku do nabyć wewnątrzwspólnotowych w tej samej deklaracji – nawet, jeżeli 3 miesięczny termin zostanie przekroczony. Ze względu na bardzo podobne regulacje dotyczące importu usług, wyrok TSUE można rozszerzyć również na ten przypadek.
Wyrok został opublikowany 10 maja. Podatnicy którzy wcześniej zapłacili odsetki z uwagi na rozliczenie podatku należnego po terminie, mogą ubiegać się o ich zwrot.
Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług, aby dostosować ją do wniosków płynących z orzeczenia TSUE.