W ramach łatania „Nowego Ładu” wprowadzone zostały możliwości zmian form opodatkowania
w trakcie roku a także po jego zakończeniu. Zmiany form opodatkowania możliwe są tylko w dwóch wariantach:
- z podatku liniowego na zasady ogólne,
- z ryczałtu na zasady ogólne.
Powyższe oznacza, że nie ma możliwości dokonania następujących zmian:
- z zasad ogólnych na podatek liniowy,
- z zasad ogólnych na ryczałt,
- z ryczałtu na podatek liniowy,
- z podatku liniowego na ryczałt.
Zmiana zasad opodatkowania z podatku liniowego na zasady ogólne.
Zmiana w tym zakresie dokonywania będzie poprzez zawiadomienie właściwego Urzędu Skarbowego w zeznaniu rocznym. Przy czym trzeba tutaj uważać, gdyż jeżeli złożymy zeznanie właściwe dla podatku liniowego i wykażemy w tym zeznaniu przychody z działalności gospodarczej, to tracimy prawo wyboru skali podatkowej za 2022r.
Jeżeli po zakończeniu roku zdecydujemy się na zmianę formy opodatkowania z podatku liniowego na zasady ogólne, nie będzie konieczności przeliczania na nowo zaliczek na podatek.
Bardzo istotne jest również to, że wybór skali podatkowej dokonany w ten sposób nie wywołuje skutków w stosunku do lat kolejnych. Jeżeli zatem od 2023r. będziemy chcieli także stosować zasady ogólne, to musimy o tym fakcie powiadomić właściwy Urząd Skarbowy w terminie do 20-stego dnia kolejnego miesiąca od osiągnięcia pierwszego przychodu w danym roku (a więc do 20 lutego 2023, jeżeli pierwszy przychód osiągniemy w styczniu).
Zmiana zasad opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne za cały 2022 rok
Zmiana w tym zakresie dokonywania będzie tak jak w powyższym przypadku, poprzez zawiadomienie właściwego Urzędu Skarbowego w zeznaniu rocznym. Przy czym tutaj także trzeba uważać, gdyż jeżeli złożymy zeznanie właściwe dla podatku ryczałtowego i wykażemy w tym zeznaniu przychody z działalności gospodarczej, to tracimy prawo wyboru skali podatkowej za 2022r.
Jeżeli po zakończeniu roku zdecydujemy się na zmianę formy opodatkowania z podatku ryczałtowego na zasady ogólne, również nie będzie konieczności przeliczania na nowo zaliczek na podatek.
Tutaj także bardzo istotne jest, że wybór skali podatkowej dokonany w ten sposób nie wywołuje skutków w stosunku do lat kolejnych. Obowiązują zatem identyczne obowiązki w zakresie zawiadomienia Urzędu Skarbowego o wyborze zasad ogólnych na 2023r.
Co istotne, w przypadku przejścia na zasady ogólne z podatku ryczałtowego w opisany tutaj sposób, mamy obowiązek zaprowadzić i uzupełnić księgę przychodów i rozchodów. Implikuje to konieczność uzupełnienia zapisów księgowych za cały 2022r
Zmiana zasad opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne za drugie półrocze 2022 roku
Wprowadzono także możliwość wyboru zasad ogólnych tylko za drugie półrocze 2022r. Wtenczas pierwsze półrocze pozostanie rozliczane na zasadach ryczałtowych, natomiast druga część roku rozliczana będzie na zasadach ogólnych (konieczne będzie złożenie dwóch zeznań rocznych). Przy czym należy pamiętać, że o wyborze takiego sposobu zmiany opodatkowania mamy czas tylko do 22 sierpnia 2022r. Zawiadomienia należy dokonać w formie pisemnej, do właściwego Urzędu Skarbowego.
Odmiennie od wyżej wymienionych możliwości zmiany formy opodatkowania, w opisywanym tutaj przypadku złożone zawiadomienie obowiązuje także w kolejnych latach.
Czy skorzystać z możliwości i zmienić formę opodatkowania?
Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi (jak zwykle): to zależy. W pierwszych dwóch przypadkach mamy czas na zmianę opodatkowania w momencie złożenia zeznania rocznego. Dzięki temu, będzie można dokonać odpowiednich przeliczeń na podstawie posiadanych już danych finansowych za 2022r.
Natomiast w ostatnim przypadku, gdzie mamy możliwość wyboru zasad ogólnych za drugie półrocze pozostawiając zasady ryczałtowe za pierwsze półrocze, warto już teraz podjąć kroki w celu oszacowania wpływu takich zmian na swoją indywidualną sytuację. Jeżeli przykładowo planujemy poniesienie wysokich kosztów w drugiej połowie roku, podczas gdy w pierwszej połowie kosztów nie ponosiliśmy, to być może zmiana formy opodatkowania w tym zakresie okaże się korzystna.